Napsali o nás

Sgrafita na domech z 50. let zakryl polystyren. Malíř je vrací zpět.

Jedinečné výtvarné prvky zdobily fasády domů na sídlišti Stalingrad ve Žďáru nad Sázavou před zateplením. Jejich obyvatelé se ale rozhodli, že přijít o svéráznou výzdobu nadobro by byla škoda, a tak najali malíře. Ten nyní malby z 50. a 60. let minulého století přenáší na novou fasádu.

Radní mají pro tyto obavy pochopení a snahu těch, kdo chtějí původní ráz nejstaršího sídliště ve městě zachovat, podporují.

Výtvarník Miloš Sláma přenáší původní malby na novou fasádu. | foto: Petr Lemberk, MF DNES

„Že vezme při zateplení za své i výzdoba na fasádách, asi hned člověka nenapadne. Až pak si uvědomíte, že se z docela zajímavého sídliště, kde má každý dům svou tvář, najednou stane jakási směska neosobních budov,“ vyjádřil se předseda výboru Společenství vlastníků bytových jednotek Michal Horák, který bydlí v Okružní ulici v domě, jehož vchody zdobí takzvaná polorozeta.

Právě on a jeho sousedé se rozhodli záchranu sgrafit nevzdat. „Přemýšleli jsme, jak zachovat plastiky, když se dům musí celý obalit polystyrénem a nově omítnout. Pak nás ale napadlo, jestli by se ty plastické prvky nedaly nějak přenést do popředí na novou fasádu pomocí trojrozměrné malby,“ vypráví aktivní obyvatel sídliště Stalingrad.

 S touto myšlenkou hned oslovil výtvarníka z Polničky Miloše Slámu. „Řekl, že do toho má chuť, jen potřebuje zajistit přístup na lešení. Měli jsme velké štěstí, protože nám vyšla vstříc i firma ze Světlé nad Sázavou, která dům zatepluje. Nabídla lešení zdarma, přestože je má sama v nájmu,“ líčí Horák. Řemeslníci prý navíc lešení zdarma postavili i sklidili.

 Nebyla to ale jediná příznivá okolnost, která zachránce novodobých sgrafit potkala. Výtvarník Sláma potřeboval několik dní přípravy, aby mohl prvky rozměřit, naskicovat, podchytit barevnost a nakoupit profesionální barvy. „Přemýšlel jsem, kde na to vzít, a pak mě napadlo zeptat se na radnici.“

Výtvarník Miloš Sláma přenáší původní malby na novou fasádu.

Žádost projednala rada a rozhodla 20 tisíci korunami uhradit dvě třetiny nákladů. „Když zaplatíme zbytek, vyjde na každou domácnost jen několik stokorun. Jsme za tu pomoc vděčni. V dnešní době to není samozřejmé,“ dodal Horák.

„Uvědomil jsem si, že ta výtvarná díla z dob rozkvětu socialismu, která možná před dvaceti třiceti lety vnímal člověk spíš jako kýčovitá, dostala během posledních let trochu jiný rozměr. Zachycují uměleckou éru určitého období. Měla by být zachována,“ myslí si Horák.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/sgrafita-na-domech-z-50-let-zakryl-polystyren-malir-je-vraci-zpet-pwb-/jihlava-zpravy.aspx?c=A111104_1679714_jihlava-zpravy_mav

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Petra Stejskalová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.